Wednesday, 21 October 2015

Ķirbja pīrāgs

Mans Krišjānis pēc ķirbja pīrāga man prasa jau vairākus gadus. Bet es spītīgi to netaisu, jo nevarētu teikt, ka jelkad esmu bijusi par to sajūsmā. Turklāt, Krišjāņa mamma to taisa tieši pēc viņa gaumes un sacensties ar mammām nudien nav manos plānos.
Neskatoties uz to, šodien pieķēros jau pārgrieztajam ķirbim un šoreiz zupas vietā tapa pīrāgs.
Ķirbja pīrāgs.

apmēram 500 g ķirbja (500 g nosvēru, kad bija jau cepti)
eļļa

150 g sviests
2 ēd.k. brūnais cukurs
1 - 1 1/2 glāzes miltu (šoreiz izmantoju 1 glāzi konditorejas miltus un 1/2 glāzi rīsu miltus)
nedaudz vaniļas cukura

250 g kondensētais piens
120 ml saldais krējums
2 ēd.k. kartupeļu ciete
2 ēd.k. medus
2 ed.k. eļļa
1 ēd.k. malts kanēlis
1 tēj.k. malts ingvers
1/4 tēj.k. sāls
2 lielas olas

Savu pusi mazā ķirbja nomizoju un sagriezu mazākos gabalos. Bļodā tos iemasēju ar eļļu (manā gadījumā tā bija vīnogu kauliņu eļļa, bet var būt arī citas, tikai ne salātu olīveļļa) un izkārto vienmērīgi uz pannas, kurā izklāts cepam-papīrs. 

Liek cepeškrāsnī uz 180 grādiem (režīmā ar ventilatoru) un cep, kamēr ar dakšu var viegli iedurt gabaliņos. Tad tos ņem laukā un citā traukā vienkopus sablendē viendabīgā masā.


Kamēr cepās ķirbis, ir laiks sagatavot mīklu. 
Bļodā smalki sagriež vai sarīvē no ledusskapja izņemto sviestu, pievieno cukuru, vaniļas cukuru un daļu miltus. Sāk mīcīt mīklu un pamazām pievieno vēl miltus, kamēr mīkla viendabīga un nelīp pie bļodas malām. Lai formā tā būtu vienmērīga, to izrullē un tad ieklāj traukā. Ap šo laiku jau arī ķirbis ir sacepies un cepeškrāsns brīva. Traukā esošo mīklu sadurstu ar dakšiņu, jo vietām gaiss aizķeras un mīkla paceļas. Cep atkal 180 grādos kādas 10-15 minūtes, kamēr tā viegli brūna un ņem laukā un ļauj padzist, kamēr gatavo ķirbja pīrāga pamatmasu.

Bļodā, sablendētajam ķirbim pievieno kondensēto pienu, saldo krējumu, cieti, medu, eļļu, kanēli, ingveru, sāli un olas. Visu kārtīgi samaisa vai pat sakuļ, lai viss viendabīgs. Var pagaršot un, ja kārojas jau tagad vairāk kanēļa vai ingvera, ir īstais brīdis to vēl pievienot.


Lej masu uz pamata un cep atkal 180 grādos, 50-60 minūtes. Pīrāgam, pēc izņemšanas no krāsns, ļauj atpūsties kādas 30 minūtes. Auksts tas ir ar visizteiktāko garšu.
Vai nu Krišjānis vienkārši pārāk sen nav ticis pie mammas pīrāga vai arī man tas ļoti labi sanāca - tika slavēts gan karsts, gan auksts. Un arī Teodors ēda gardu muti!

Labu apetīti!








Friday, 16 October 2015

Griķu miltu cepumi ar mandelēm un kardamonu.

Te raksta Annija.
Dažādas pārtikas nepanesamības tagad jau ir modes lieta. Arī es esmu stilīga un kādu laiku atsakos no govs pieniem, kviešiem un olām. Lai uztvertu to pozitīvi ir jāpārslēdz smadzenēs pāris pogas. Un izrādās nemaz tik mokoši un vienveidīgi tas nav.

Mani pirmie cepumi pēc šīs modes sanāca kolosāli - birstoši, garšas bagāti un galvenais vienkārši pagatavojami. Recepte ir apmēram 16 cepumiem.

140g griķu milti
100g maltas mandeles
100g kokosriekstu skaidas
1 tējkarote malts kardemons
Šķipsa sodas
Šķipsna sāls
125g kokosa eļļa (to pati izdomāju, jo oriģināli būtu jāliek sviests, kas man nav vēlams uzturā)
3 ēdamkarotes kļavu sīrups
1 tējkarote vaniļas cukurs









* Liekam krāsni sildīties uz 180 grādiem.
* Vienā bļodā liekam griķu miltus, maltās mandeles, kokosa skaidas, kardemonu, sodu un vaniļas cukuru.
* Otrā bļodā kokosa eļļu (izkausēt labi izdodas karstā ūdens peldē) un kļavu sīrupu. Man šīs divas sastāvdaļas īpaši labi nesajaucās kopā, bet tas netraucēja.
* Šķidro saturu lejam sauso sastāvdaļu bļodā un kārtīgi izmaisam ar karoti. Mīkla ir bieza, bet ne ķepīga, turās kopā, bet ne līp.
* Ieklājam pannā cepamo papīru. Un liekam mazas piciņas ar mīklu uz tās, ar pirkstiem piciņas izlīdzinam plānākas.
* Cepam līdz cepumi ir zeltaini, apmēram 15 minūtes.

Bon apetit!


Monday, 21 September 2015

Biešu kumosi.

Rudens! Jau kādu laiku gaiss mitri smaržo pēc āboliem, miglas, lietus un slapja bruģa. Man rudens patīk, ar noteikumu, ka esmu pietiekami silti vai pareizi saģērbusies. Un tagad vēl vairāk, jo manam puikam septembrī dzimšanas diena un pirmā jau nosvinēta.

Šovakar sakārojās kaut kas rudenīgi krāsains, vienkāršs un hemoglobīnu paaugstinošs. Gatavojamies tumšajam gada laikam un uzkrājam vitamīnus, ēdot visu, kas tirgū un dārzā un mežos. Diez vai var pa daudz. Par šiem biešu kumosiem neko vienkāršāku laikam nav iespējams uztaisīt. 
Biešu kumosi.

svaigas bietes
olīveļļa
jūras sāls
(oregano vai rozmarīns vai timiāns - var likt un var nelikt)

Bietes nomizo, sagriež cik nu smalkās šķēlītēs iespējams. Var izmantot speciālos škēlētājus, bet man tāda nav un diez vai jelkad būs. 

Bļodā aplaista ar olīveļļu, uzber nedaudz jūras sāli, pēc izvēles garšvielas un kārtīgi apmaisa.
Izkārto uz pannas, kurā izklāts ceppapīrs. Un cep ventilatora režīmā līdz jūt, ka nav vairs tas mitrums lielākajā daļā no šķēlītēm. Apēdīsies ātrāk, kā pavadīts laiks, lai līdz tiem tiktu. 
Brīdinu, ka saraušanās procents ir paliels.




Apetīti! un skaistu rudeni!

Thursday, 30 July 2015

Ogu clafoutis

Pirmdienas rītā pavisam spontāni izdomājām atbraukt uz laukiem. Domāts, darīts. Jau pirmajās stundās te, gājām meža pastaigā un pieēdu pilnu muti melleņu. Nākamajā rītā kājas pašas nesa uz mežu un šoreiz talkā ņēmu melleņu grābekli, spaini un nazīti - tām dažām gailenītēm, kas kur nu kurā paslēpusies, jo daudz to nemanīju. 


Mellenes lielas un daudz un gardas. Ne vairāk kā divās stundās, pat īpaši neiespringstot, tiku pie 5 litriem melna zelta. Kad sava daļa ar pienu apēstas un draugiem Dimdiņkāpostu ķopšos atliktas, jādomā, ko iesākt. Atcerējos nesenis ierādīto video recepti Ķiršu clafoutim. Tad nu ņēmu un uztaisīju mums melleņu versiju. Esmu pārliecināta, ka mellenes un ķirši aizstājami ar jebkurām citām ogām. 
Un saceptais pazudīs nemanot.


Ogu clafoutis.

600 g mellenes (ķirši, jāņogas, upenes, kazenes, avenes, vai miksētas utt)
4 olas 
100 g cukurs
1/4 tējk. sāls
100 g milti
1 glāze piena
30 g kausēts sviests
1 tējkarote vaniļas cukurs (vai pēc garšas)
mandeļu ekstrakts (ja ir)
pūdercukurs dekoram

Ņem kūku cepamtrauku un iezieš to visu ar sviestu. Sviestainajā traukā ieber 2 ēdamkarotes cukura un grozot trauku uz visām pusēm, izbārsta pa visu trauku. 

Ieber visas ogas tajā un ķeras pie mīklas pagatavošanas.
Bļodā iesit 4 olas, pievieno sāli un cukuru un sakuļ tās viendabīgā masā. Pievieno pamazām miltus, tos iemaisot. Pievieno arī vaniļas cukuru un mandeļu ekstraktu. Kad visi milti pievienoti, pamazām pievieno pienu. Sanāk tāda plāno pankūku mīkla, kurai pievieno vēl izkausēto sviestu.

Visu lej pāri ogām un liek cepties 180 grādos uz minūtēm 40-45, kāda nu kuram cepeškrāsns. Lauku malkas plītī cepu pat ilgāk.
Tas pacelsies un saplaks izņemot no krāsns. Visvieglāk to uz šķīvjiem būs salikt atdzisuši.



Pēdējās dienās esmu paspējusi šo izcept jau divas reizes un jāsaka, ka melleņu + ķiršu pildījums bija lielisks!


Veseli ēduši!
un
Labu apetīti!











Friday, 17 July 2015

Marshmallow šokolādes kūka

Vasaras vidus ir mans dzimšanas dienas laiks. 
Vakar, mani tajā sveicot, pat tiku pati par vasaru nosaukta, bet noliegt jau laikam nevaru - deguns klāts vasarsraibumiem, pleci iesauļoti, kājas sniegbaltas un kakls + deguns ciet, kā jau kārtīgai vasarai pienākas. Tas viss gan man netraucēja dzimšanas dienas sakarā uzcept kūku. Jāsaka, ka katru gadu līdz šim esmu cēlusi savā galdā Melleņu siera kūku (un ne viens vien jau to gaida tieši uz manu dzimšanas dienu), bet šogad...šogad, ieejot citā gadu desmitā, gribēju pamēģināt ko jaunu. Un te nu tā ir - mussveidīgā marshmallow šokolādes kūka.

Marshmallow šokolādes kūka.
(gatavojama dienu pirms pasniegšanas)

50 g sviests

1 paciņa Selgas brūnie šokolādes cepumi

250 ml piens

150 g marshmallowi

150 g tumšā šokolāde (es lietoju 'Rigondu'un tumšo 70% kakao šokolādi 1/2 uz 1/2)

300 ml saldais krējums


Bļodā, ar stampiņu, koka karoti vai ko citu pa rokai, sadrupina visus cepumus miltveidīgā substancē. Pievieno izkausētu sviestu un iemaisa, lai visi cepumi mitri. Visērtāk šai kūkai būs kūkas pamatne ar noņemamo apmali, tad nu tajā, izklātā ar cepampapīru - vienmērīgi izklāj visu cepumu masu, ar nedaudz paaugstinātu maliņu. Kad tas darīts - liek to atdzesēties ledusskapī.


Katliņā liek sildīties pienu un liek klāt arī gabaliņos salauztu šokolādi un nelielos gabalos sagrieztus marshmallowus (ja tie jau nav mazie). Visu kausē viendabīgā masā uz neliela karstuma. Drošāk būs stāvēt klāt un laiku pa laikam apmaisīt. Kad viss ir viendabīgā masā, liek to malā un ļauj masai atdzist.



Kamēr saldā, šokolādīgā masa dziest, uzputo saldo krējumu diezgan stingrā putukrējumā, bet ļoti prātīgi neieputo visu 'sviestā'. Kad tas darīts - ar pirksta iemērkšanas metodi pārbauda vai šokolādes masa jau gana atdzisusi - ja tā ir vēl pakarsta, kā tas bija arī manā gadījumā, atdzesēju katliņu auksta ūdens peldē. Tad to pamazām iemaisa putukrējumā, līdz kopējā masa ir viendabīgs. 

Pienācis laiks saldo masu iepildīt iepriekš sagatavotajā cepumu masā. Iespējams, masa liksies pašķidra un māks bažas, vai tur kas sanāks - bet, varu nomierināt, visa nakts ledusskapī sastindzinās labi un padarīs masu par kūku ļoti labi.
Personīgi man, īpaši arī tāpēc, ka ir ogu sezona, tādai salduma bombai prasās pēc melleņu papildinājuma, bet bez tā var arī iztikt.


Lai garšo!

Labu apetīti!





Sunday, 17 May 2015

Kartupeļu un (bekona) krēmzupa

Esam atgriezušies no lieliskām brīvdienām Kopenhāgenā, kur bija, ko redzēt un bija, kur būt un tukšiem vēderiem arī nestaigājām. Tur paviesoties iesaku visiem. 
Jāsaka, nebiju domājusi, ka tas notiks tik drīz. Bet, pateicoties Sabīnei, cīņa ir zaudēta. Esmu padevusies puravam. Ļoti ilgi tam esmu pretojusies un tā īsti man tas līdz šim nav nekur garšojis. Bet tagad! Tagad jāsaka, ka šajā zupā, šķiet, tas ir neaizstājams! 
Zupas aizsākumi un tradīcijas gan meklējami vairāk skotu un īru zemēs, bet tas necik nemazina iespēju to padarīt par vienu no top zupām arī savā virtuvē. Mūsu virtuvē tā ir ienākusi ar vērienu un tur noteikti paliks, turklāt, vēl ar tik labām atmiņām par Kopenhāgenu.




Kartupeļu un (bekona) krēmzupa.

10 g sviests
1 sīpols (ieteicams - dzeltenais)
500 g kartupeļi
2 puravi (baltā daļa)
600-750 ml dārzeņu buljons
100 ml saldais krējums (35%)
sāls
baltie pipari

bekons - daaaaaaudz vai nemaz, ja esi veģetārietis

(te pietiks 4 personām)


Katliņā, kurā vārīsiet zupu, sviestā nedaudz apcep sīpolu, pievieno kubos sagrieztus kartupeļus. Tad puravu balto daļu. Kopā visu pacepina, lai savelkas garšas. Tam visam pievieno buljonu un uz lēnas uguns liek pavārīties, līdz kartupeļi ir pamīksti un blenderējami.

Kad viss sablenderēts, pievieno saldo krējumu, kārtīgi iemaisa un vēl uz plīts pasilda. Pievieno sāli, piparus un uzticas savām garšas kārpiņām.

Pasniedz ar kraukšķīgu, uz pannas saceptu bekonu un purava zaļās daļas rimbuļiem.

Ļoti gardi un ātri!


Labu apetīti!

Saturday, 18 April 2015

Citronpudiņš

Šis pudiņš garšo grezni un ļoti labi. Savā būtībā ļoti pieticīgs un apliecina, ka greznai dzīvei ne vienmēr vajadzīgi lieli tēriņi. Lielisks saldais ēdiens ar ko iepriecināt ciemiņus, jo vispār nelauž kaulus un atstāj spēkus sarunām. Tieši tāpēc šonedēļ to gatavoju divas reizes. 
Ja vari pagatavot pankūkas, varēsi pagatavot arī šo gan sastāvdaļu, gan prasmju ziņā.




Vajadzēs: 
180-200 gradu siltu cepeškrāsni
vidēja izmēra siltumizturīgu cepamtrauku, kuru cepjot var peldināt citā traukā
260 ml pienu
2 olas
110 g cukuru
citronu (un apelsīnu, ja gribas)
55 g  mīkstu sviestu
55 g miltu 
cepamo pulveri


Daram tā:

Ar putojamo slotiņu sakuļ svietu ar cukuru, ierīvē mizu no viena citrona un nedaudz apelsīna, divus olu dzeltenumus, ja ir var pielikt vaniļu, miltus  ar cepamā pulvera šķipsniņu(man patīk "Hercoga" Īpašie konditorijas milti) un finālā piejauc pienu un uzreiz arī piespiež sulu no puscitrona, sajauc.
Olu baltumus sakuļ singrās putās un iecilā masā. Nevajag pārcensties, tā lai no putām neaizēg viss gaiss. Ar sviestu ietauko cepamtrauku un 3/4 iegremdētu ūdens peldē cepj kādas 30-40 min parastajā cepšanas režīmā. 
Pudiņam augšpusē jābūt biskvitīgam un apakšā kā jau pudiņam- mitram un nedaudz kā "flabberim".
Atdzesē un ķeras pie karotēm. 



Labu apetīti!

Saturday, 11 April 2015

Ābolu-kanēļa mafini

nudien netipiska izvēle pavasarim, bet tā nu sanāca, ka svaigo zaļumu, lakšu...vai, piemēram, spinātu mafinu vietā, viņdien izvēlējos pagatavot ābola-kanēļa. 
un, jāsaka, tie ir lieliski! un tādi pavisam noteikti būs arī rudenī. 
turklāt, to saka vēl daži citi arī bez manis.

Ābolu-kanēļa mafini

250 g milti
1 1/2 tējk. cepamais pulveris
1/2 tējk. sāls
2 tējkarotes kanēlis (+ 1/2 tējk. āboliem)
3-5 āboli (izmēram ir nozīme). tie sagriezti nelielos kubiņos vai šķēlītēs
115 g sviests, istabas t
200 g cukurs
2 palielas olas
vaniļas cukurs vai vaniļas ekstrakts
120 ml piens

cepurītēm:
nedaudz izkausēta sviesta
un 1/2 uz 1/2 cukura un kanēļa maisījums 

Sākotnēji, vidēja izmēra bļodā sajaucu kopā miltus ar cepamo pulveri, sāli un kanēli. Un to var uz brīdi atlikt malā.

Ābolus (sagrieztos kubiņos vai šķēlītēs), vēl citā bļodā, sajauc ar pāris tējkarotēm miltu, lai tie tā kā iegūtu tādu kā plānu kārtiņu un nesāk suloties. Noliek nostatus.

Tad, vēl citā bļodā, saputo sviestu ar cukuru, kamēr tas ieguvis tādu gaišāku, krēmīgu skatu. Pievieno pa vienai olas. Vispirms vienu kārtīgi iejauc masā un tikai tad liek klāt otru. Pievieno vaniļas cukuru vai vanilīnu, kas nu kuram tuvāks.

Tad lēnām pievieno miltu maisījumu, kas visupirms tika atlikts uz savu iznācienu. Ik pa brīdim, pievienojot arī pienu. Maisa vai darbojas ar mikseri, kamēr viss vienmērīgā masā. Tad pievieno ābolus. 

Beidzot pienācis laiks likt lietā savu mafinu pannu. vai formu. Es izmantoju mafinu papīrīšus - šādā gadījumā es nelietoju nekādas taukvielas, bet, ja masu esat iecerējuši likt 'pa taisno' pannā - nedaudz iesmērējiet to ar sviestiņu.
Pilda formas ar mīklu - 2/3 vai 3/4 no formas kopējā izmēra. Cep 180 C uzsildītā krāsnī aptuveni 20-30 minūtes, vai kamēr kociņš, ar kuru pārbaudīsiet mafinu gatavību, būs bez slapjumiņa.

Tad, kad mafini gatavi un pavisam nedaudz spējuši atpūsties no nesenās vizītes cepeškrāsnī, katra mafina cepurīti viegli iemērc izkausētajā sviestā un tad liek kanēļa+cukura maisījumā. 



Gatavi!
Vislabāk tie garšo nedaudz padzisuši un ar glāzi piena.

apetīti!