Friday, 29 October 2010

Vagabonda salāti


šaubos, vai šim ēdienam ir kāds sakars ar marokas virtuvi, bet nu tādus mēs ēdam vienā bīčbārā un kaut kā baigi vienkārši, bet baigi garšīgi, sātīgi un diezgan veselīgi. atbraucām mājās, uztaisījām paši- un tiešām labi, tā ka tas nebija atlantijas vēju un lieliskā marokāņu rozē ietekmē. vārdusakot - lapu salāti (vēlams mazas galviņas), ķirštomāti, sarkanie sīpoli, grauzdiņi, āboli un valrieksti. to visu papildina ar vieglu eļļas/piparu/balzamiko mērci. un servējot pa virsu liek ar sīpoliem apceptas vistu akniņas.
proporcijas visam pēc pašu ieskatiem.

Wednesday, 27 October 2010

TOM KHA zupa

Priekšnosacījums mūsu zupas pagatavošanai bija izsalcis vīrietis, kas ir gatavs doties pēc iepirkumiem un vēlas paēst pēc iespējas ātrāk (liels paldies Kalvim):)

Nu tad par sastāvdaļām:
1-2 paciņas TOM KHA zupas maisījums

2-4 bundžiņas kokosriekstu piena
stiebriņš citronzāles
2-3 vistas fileja
2 palieli tomāti
paciņa šampinjonu
paciņa tīģergarneles



Zupas garšvielu un kokosriekstu piena izvēle Rīgas lielveikalos diezgan liela, vēl viena iespēja, kur iegādāties garšvielas ir Gourmet Studio J. Asara ielā, tur arī iespējams iegādāties citas lietas, kas raksturīgas Āzijas virtuvei un ne tikai.
Pirmoreiz gan iesaku izvēlēties bildēs redzamos produktus. Par šiem vairākkārtīgi esmu pārliecinājusies kā par ļoti saderīgiem.
Katliņā ielej apmēram divas glāzes ūdens un ieber paciņu ar TOM KHA maisījumu. Tiem, kam tīk asi ēdieni, droši beriet klāt pusotru. Garšas niansei lieliski pielikt arī citronzāles stiebriņu, ko pirms zupas pasniegšanas izņem no katla. Citronzāle lieliski aug arī omes dārzā. Nākampavasar varat papildināt savas omes garšvielu dobes.

Kad ūdens uzvārījies klāt liek kubiciņos sagrieztas vistas filejas, ja nav slinkums, tad labāk iesaku izmantot atkaulotus vistas šķiņķus, kā jau sarkanā gaļa, tā zupā būs daudz sulīgāka.

Kamēr vistas vārās, uz pannas apcep diezgan lielos gabalos sagrieztas sēnes, ja izmērā nav padevušās var izmantot arī veselas.
Kad vista jau apvārījusies, katliņā lejam klāt divas bundžiņas kokosriekstu piena. Lielāka izvirtība ir vistu jau no paša sākuma vārīt tikai kokosriekstu pienā. Tad vienai zupai nepieciešamas apmēram 4 bundžiņas piena.

Nākamās zupai pievieno sēnes, ļauj nedaudz pavārīties un pievieno kubiciņos sagrieztu tomātus. Šeit gan labāk izvēlēties pēc iespējas cietākus tomātus, lai tie neizšķīstu.

Dažas minūtes pirms zupas ņemšanas nost no plīts iesaku pievienot paciņu ar tīģergarnelēm. Tās var apliet arī ar karstu ūdeni atsevišķi un servēt katram ēdājam šķīvī.

lai labi garšo



Tuesday, 26 October 2010

šokolādes kūka

izgājušo svētdien divām man ļoti svarīgām dāmām bija svētki. andrai +1 dzimšanas diena un renātei vārda diena. kas nozīmē, ka mums visām bija svētki. īpaši andrai un renātei izcepu pa kūkai.


renātei tika brūnā fadžkūka [no vārda fudge - saldums, kuru es pati esmu baudījusi braitonā - tas ir kaut kas starp īrisu un gotiņu un vēl kaut ko, ar lielu kakao sastāvu]. šī jau atkal ir jamie oliver recepte ar nelielu iejaukšanos satāvdaļās, jo fadžus latvijā neesmu meklējusi un mana kolēģe elīna, kura ar šo kūku cienāja savā vārda dienā, tos lieliski aizstāja ar pašmāju klasisko gotiņu
kūku atzina par ļoti labu. arī vīriešu cilvēki.
turklāt, nospriedām, ka šī ir lieliska kūka divvientulīgiem vakariem, jo šokolāde uz lūpām, bārdas vai ap tām palika visiem.
šokolādes kūka.


2 tāfelītes melnās šokolādes
4 olas
2 ēdk. kakao
120 g brūnais cukurs
150 g miltu
175 g sviests
100 g mandeles
nedaudz sāls
100 g gotiņas
un nedaudz cepamais pulveris


paņem trauku, kurā sagraiza ar nazi sviestu, pieber cukuru un ēdamkaroti kakao. izmaisa. pieber arī sasmalcinātas mandeles - es to darīju ar blenderi, bet, ja ir vēlēšanās to darīt rūpīgāk - var griezt ar nazi. ne pārāk smalkos gabalos sagriež arī šokolādes un liek masai klāt arī tās. visu izmaisa. liek olas. ar elīnu norunājām, ka, ja olas pirms tam saputo - var iegūt daudz pufīgāku šo kūku, bet tā kā mēs abas nospriedām, ka pufīgums šai nemaz nav pluss, tad olas piesit klāt tāpat. atkal izmaisa un nolaiza karoti - jo masa garšīga! 

liek klāt miltus, šķipsnu sāls un nedaudz cepamo pulveri, jo džeimija receptē viņš izmanto pašbriestošos miltus. maisa, kamēr viendabīga masa.


otru ēdamkaroti, vai vairāk - izkaisa pa karstumizturīgo trauku.
liek iekšā gardo kūkas masu un tajā sasprauž smalkāk sagrieztās gotiņas.


liek cepškrāsnī uz 160 grādiem. 18-25 minūtēm - ja grib mitrāku, 20-35 minūtēm - ja ne tik mitru.


garšo lieliski. un ar plombīru vēl labāk.


apetīti!

Tuesday, 19 October 2010

rozentāls nr.2



ar mājrestorānu ir tā, ka nevar teikt, ka tev tāds ir bijis, ja tas ir bijis tik vienreiz. laikam jau, ka nevar arī, ja bijis divreiz, bet līdz trešajai un ceturtajai bez pirmajām divām netikt.


Svētdien bija otrā reize. pamainījām izkārtojumu un padevāmies sezonāliem labumiem.
Sestdienā ar manu labāko, personīgo 'rozentāla' asistenti - aneti, ieplānojām centrāltirgus apmeklējumu. uzvilkām gumijniekus, kapuces un ieturējušas nelielas brokastis vietā, kuru nav vajadzības pieminēt, bruņojāmies ar sarakstu rokās - tirgum.
Laiks nelutināja. Tas pat ir diezgan neticami, cik īsts, slapjš sniegs krīt no gaisa jau oktobra vidū. Tas gan nemazināja tirgus aktivitāti, kā arī iespēju pamanīt tikai tur pamanāmus tipāžus.
Tirgus stendi šobrīd lūzt no hurmām, vīnogām un vietējiem dārzeņiem. Jebkuru apmeklējumu iesaku veikt paēdušam un ar sarakstu. Pavisam noteikti.


Svētdienas rītā rosību virtuvē uzsākām tik ap dienasvidu, pēc tam, kad anete man pa durvju apakšu bija ieslidinājusi zīmīti ar tekstu 'ines, nāc ārā'. Jo iepriekšējo vakaru jau biju duelējusies ar diviem ķirbjiem un lielajiem kartupeļiem. 


ēdienkartē, kā jau minēju iepriekš, dominēja sezonālie labumi un vitamīnu avoti. ķirbis, bietes, kartupeļi, sēnes, cauraugusi gaļa, rieksti, burkāni, āboli, dzērvenes.


uzkodās pasniedzu siltas, krāsnī ceptas ķirbja, biešu šķēles un burkānus. vislabāk garšo ar iepriekš apgrauzdētām saulspuķu sēklām, sierāboliņa garšvielu un sieru.




tad zupa:
ķirbis
pāris kartupeļi
kausētais klasiskais siers
salds krējums
karijs
ingvers
baziliks
sāls
katlā ielej nedaudz ūdens, liek ķirbja kubikus, arī pāris kartupeļus un ļauj tam visam vārīties, līdz lielākā daļa ķirbju sadalījušies. sablenderē un liek klāt nedaudz saldā krējuma un nedaudz vairāk kausētā siera. tad kariju, ingveru, jūras sāli un baziliku. visu pēc garšas un sajūtām - kas lielā mērā, saprotams, atkarīgs arī no tilpuma.


kartupeļi ar pildījumiem nav nekas pārsteidzošs un jauns. jau iepriekšējā vakarā tos novārīju ar visu mizu, bet neizvārīju galīgi mīkstus. izvēlējos 3 pildījuma veidus - biezpiens ar zaļumiem [lokiem un dillēm], cauraugušas gaļas gabaliņi ar sīpoliem un cepti šampinjoni ar pistācijām un sieru.


saldajā - burkānu kūka ar valriekstiem
200-300 g burkāni
4 olas + vēl viens olas dzeltenums
170 g cukurs
milti
rieksti
citrons
šai kūkai pagatavoju arī mērci. no 3 rīvētām apelsīnu mizām un to sulām, āboliem un rīvētām dzērvenēm un cukura.


_
renāte ieradās kā pirmā. sapucējusies. kā jau uz restorānu. un viņai tas ļoti piestāv.



vakars izvērtās nudien jauks un silts un vīna arī bij' gana. 


paldies par otro 'rozentālu' tā viesiem.



Šis mājrestorāns ir atvērts visiem. un gaidīts tiek ikviens. labāk ātrāk, nekā vēlāk.
Nr.3 gaidāms novembrī. 

Thursday, 14 October 2010

Thursday, 7 October 2010

otrdienas vakara siera olīvbumbas.

Sākotnēji, otrdienas vakars bija paredzēts kā 'siera vakars' [līdzīgi, kā pagājušomēnes - sēņu]. Bet tā nu sanāca, ka apstākļi nedaudz pamainījās - rasa, veseļojies! - un mēs vakaru iegrozījām nedaudz citā gultnē.




Fonā skanēja Crooneri un virtuvē parādījās rosība, tiklīdz kalvis bija pārnesis lielveikala 'medījumu'. 
egija ar mārtiņu bija paspējuši jau agrāk nomedīt 'cielaviņu' un mēs ar aneti kā vienmēr - gatavas gan cielaviņai, gan visam citam. tāpēc varētu teikt, ka vakars vienkārši nevarēja neizdoties.


kā reiz, iepriekšējā vakarā gāju cauri iecienītākajām mājas pavārgrāmatām [jo pavisam drīz solās būt 'rozentāla' vakars] un mēs ar aneti nolēmām, ka taisīsim siera bumbas ar olīvām. viss vienkārši un gardi.


egija pagatavoja ārkārtīglabu tomyum zupu, par kuru sīkāk uzrakstīs atsevišķi.


un tātad.


siera olīvbumbas.
100-150 g rīvēts siers
pusglāze miltu
15 g sviests
olīvas - melnas, zaļas - bez kauliņiem
paprikas pulveris
var pielikt arī sinepju pulveri
un citas garšvielas


Sieru izvēlas pēc iespējas, receptē minēts čedars, bet mums bija holandes un nebija slikti. tur pat bļodā pievieno arī miltus, sviestu un paprikas pulveri - kādas 2 ēdamkarotes vai mazāk. to visu kopā sablenderē, kamēr izveidojas tāda viendabīga masa/mīkla.
tad ņem olīvu un liek to mīklas pikucī.
kārto karstumizturīgā traukā, kas ieziests ar sviestu. un liek cepties uz kādām 15 minūtēm, apmēram 200-220 grādos.

gatavs!